Grudzień 2018 
 1. Mikołaj
 2. Domowy Dzień Wolontariusza 2018
 3. Godzina Łaski w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
 4. XIII Gala Wolontariatu w Częstochowie
 5. Gminna Wigilia w Choroniu
 6. Koncert Beaty Bednarz
 7. Kiermasz świąteczny w Poraju
 8. Śląska Gala Wolontariatu
 9. Wigilia i Święta Bożego Narodzenia
 10. Kolędowanie z Małymi Siostrami Baranka
 11. Sylwester

Mikołaj

 

6 grudnia do Mieszkanek Naszego Domu przybył długo oczekiwany gość. W otoczeniu anielskiej świty, dokładnie o godzinie 10.00 przybył z workiem prezentów św. Mikołaj. Jednak dostać prezent nie było łatwo, Mikołaj zadawał szczegółowe pytania oraz dawał do wykonania różne zadania. Wszyscy nawet personel oraz Siostry wykonywali powierzone im czynności z uśmiechem na twarzy. Nagrodami były prezenty oraz świetna zabawa.

Mikołaj Mikołaj Mikołaj

Mikołaj Mikołaj Mikołaj

Domowy Dzień Wolontariusza 2018

 

Zgodnie z wieloletnią tradycja Domu z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, który przypada na dzień 5 grudnia, zorganizowaliśmy okolicznościowe spotkanie dla wolontariuszy naszej placówki. W sobotę 8 grudnia o godz. 10:00 Dyrektor Domu, Kierownicy Działów, koordynator wolontariatu oraz Mieszkanki przywitały przybyłych gości. W czasie przyjęcia Siostra Estera złożyła uroczyste podziękowania dla wolontariuszy za ich pracę na rzecz Pań mieszkających w domu, a Mieszkanki wręczyły wolontariuszom symboliczne upominki z osobistymi życzeniami.

Z całego serca dziękujemy naszym wspaniałym wolontariuszom za czas energię i serce które angażują na rzecz naszych Mieszkanek.

Domowy Dzień Wolontariusza 2018 Domowy Dzień Wolontariusza 2018 Domowy Dzień Wolontariusza 2018

Domowy Dzień Wolontariusza 2018 Domowy Dzień Wolontariusza 2018 Domowy Dzień Wolontariusza 2018

Godzina Łaski w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

 

Jest taka godzina w roku, gdy Niebo pochyla się tak nisko nad ziemią, że Bóg jest na wyciągnięcie ręki i Jego odwieczne skarby miłości. Matka Boża, objawiając się w święto Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia 1947 r., pielęgniarce Pierinie Gilli w Montichiari we Włoszech, powiedziała: „Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała.”

8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Siostry, Mieszkanki i Personel w godzinie łaski modlili się w różnych intencjach osobistych i wspólnotowych.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

XIII Gala Wolontariatu w Częstochowie

 

Po raz jedenasty uczestniczyliśmy 10 grudnia w XIII Gali Częstochowskiego Wolontariatu która odbyła się w Filharmonii im. Bronisława Hubermana. W poniedziałkowy wieczór grupa wolontariuszek domu wraz z siostrą Dyrektor S. Esterą, siostrą Kierownik Działu Opiekuńczo – Terapeutycznego S. Andreą, koordynatorem wolontariatu p. Martą Jagielską wzięła udział w niezwykłym wydarzeniu, jakim była gala połączona z 25 - leciem powstania Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy „Agape” oraz przyznanie prezesowi stowarzyszenia Panu Kazimierzowi Słobodzianowi odznaczenia „Primus in Agendo”. Mogliśmy zobaczyć prawdziwe historie osób które doświadczyły konieczności skorzystania z pomocy w filmie pt. „Pasje ludzi bezdomnych”. Punktem kulminacyjnym uroczystości było rozstrzygniecie konkursu „Barwy Częstochowskiego Wolontariatu 2018”, a całość uświetnił występ muzyczny Olka Klepacza. Za pracę wolontariacką w naszej placówce wyróżnienie otrzymały PAULINA GRZYB i PAULINA SKORUPA, jesteśmy dumni i serdecznie gratulujemy i dziękujemy !!!

XIII Gala Wolontariatu w Częstochowie XIII Gala Wolontariatu w Częstochowie XIII Gala Wolontariatu w Częstochowie

XIII Gala Wolontariatu w Częstochowie XIII Gala Wolontariatu w Częstochowie XIII Gala Wolontariatu w Częstochowie

Gminna Wigilia w Choroniu

 

W dniu 14 grudnia Siostry z Naszego Domu zostały zaproszone na gminną wigilię do Choronia. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz z Poraja oraz grono zaproszonych gości, przedstawiciele różnych środowisk. Po wspólnej modlitwie były życzenia i łamanie się opłatkiem. Potrawy wigilijne przygotowały panie z KGW „Choronianki”. Spotkanie uświetniły swoim występem zespoły Szalona Piątka, Plus, Malwy, Choronianki oraz Kapela z Choronia.

Gminna Wigilia w Choroniu Gminna Wigilia w Choroniu Gminna Wigilia w Choroniu Gminna Wigilia w Choroniu

Koncert Beaty Bednarz

 

W sobotę 15 grudnia grupa Mieszkanek wraz z Siostrami uczestniczyły, w świątecznym koncercie charytatywnym pani Beaty Bednarz, który odbył się w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie. Po występach można było nabyć płyty z autografem znakomitej artystki oraz zrobić zakupy na świątecznym kiermaszu wspierając tym samym fundację „Przyjaciel z sercem”. Koncert mogli zobaczyć również pracownicy Naszego Domu.

Koncert Beaty Bednarz Koncert Beaty Bednarz

Kiermasz świąteczny w Poraju

 

16 grudnia Mieszkanki Naszego Domu miały okazję uczestniczyć w koncercie kolęd, który został zorganizowany w kinie „ Bajka”. Imprezą towarzyszącą był kiermasz świąteczny, na którym były prezentowane min. ozdoby świąteczne wykonane na terapii zajęciowej oraz na terapii plastycznej.

Kiermasz świąteczny w Poraju Kiermasz świąteczny w Poraju Kiermasz świąteczny w Poraju

Kiermasz świąteczny w Poraju Kiermasz świąteczny w Poraju Kiermasz świąteczny w Poraju

Śląska Gala Wolontariatu

 

Śląska Gala WolontariatuTegoroczna Śląska Gala Wolontariatu organizowana przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach odbyła się wieczorową porą 19 grudnia, na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na uroczystości obecni byli wolontariusze działający na terenie województwa śląskiego, a wśród nich grupa pięciu wolontariuszek z naszej placówki. Wytypowane przez nasz Dom wolontariuszki, w kategorii – wolontariat grupowy otrzymały podziękowanie za swoją działalność wolontarystyczną z rąk prezesa Stowarzyszenia Regionalne Centrum Wolontariatu pani Mileny Skupień – Lisgarten. Spotkanie uświetnił występ gwiazdy wieczoru Joanny Smajdor, wokalistki, pianistki, uczestniczki programu „Mam Talent” oraz „The Voice of Poland”. Gratulujemy i z całego serca dziękujemy naszym wspaniałym wolonariuszkom.


Śląska Gala Wolontariatu Śląska Gala Wolontariatu Śląska Gala Wolontariatu

Wigilia i Święta Bożego Narodzenia

 

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, w Naszym Domu, trwały kilka tygodni. Piękne dekoracje, świąteczny wystrój pokojów i korytarzy pozwoliły stworzyć niepowtarzalną atmosferę. 24 grudnia od wspólnej modlitwy, wysłuchania Ewangelii o narodzeniu Jezusa oraz dzielenia się opłatkiem rozpoczęło się oczekiwanie na Wielkie Urodziny. Na jadalni Mieszkanki wraz z Siostrami, obecnym w pracy personelem oraz Księdzem Proboszczem złożyli sobie wzajemnie świąteczne życzenia. Było wspólne kolędowanie, a później pasterka w kościele parafialnym. Drugiego dnia Świąt Mieszkanki otrzymały gwiazdkowe prezenty a kilka Pań mogło świętować wspólnie z pracownikami w ich rodzinnych domach.

Wigilia i Święta Bożego Narodzenia Wigilia i Święta Bożego Narodzenia Wigilia i Święta Bożego Narodzenia Wigilia i Święta Bożego Narodzenia

Wigilia i Święta Bożego Narodzenia Wigilia i Święta Bożego Narodzenia Wigilia i Święta Bożego Narodzenia Wigilia i Święta Bożego Narodzenia

Kolędowanie z Małymi Siostrami Baranka

 

30 grudnia w Naszym Domu gościły Małe Siostry Baranka z Choronia wraz z międzynarodową grupą młodzieży. Mieszkanki wraz z przemiłymi gośćmi śpiewały kolędy w różnych językach min. po hiszpańsku, niemiecku i francusku. W ciepłej rodzinnej atmosferze upłynęło niedzielne popołudnie, które zostanie w naszej pamięci na bardzo długo.

Kolędowanie z Małymi Siostrami Baranka Kolędowanie z Małymi Siostrami Baranka Kolędowanie z Małymi Siostrami Baranka

Kolędowanie z Małymi Siostrami Baranka Kolędowanie z Małymi Siostrami Baranka Kolędowanie z Małymi Siostrami Baranka

Sylwester

 

31 grudnia Mieszkanki Naszego Domu świętowały zakończenie Starego Roku. Najpierw w kaplicy - na porannym nabożeństwie różańcowym - dziękując za szczęśliwie przeżyty rok, a następnie na zabawie sylwestrowej, która odbyła się na jadalni Naszego Domu. Już od godziny 10.00 rano trwała wspaniała impreza. Oprócz zabawy były również zajęcia o charakterze rozrywkowym takie jak quizy muzyczne, filmowe, karaoke oraz nauka tańca. Zabawa zakończyła się późnym wieczorem i została zwieńczona lampką szampana na Przywitanie Nowego 2019 Roku.

Sylwester Sylwester Sylwester